Diskuze

Titulek: Re: Tak už mám taky všechny Vložil: Vladimír Datum: 15.10.2021

Zdravím Vás, Tomáši!

A dovolte mi, abych Vám pogratuloval k pěknému výkonu.

Vladimír

Titulek: Re: Tak už mám taky všechny Vložil: Petr Erban Datum: 10.12.2021

No to jsem se dlouho nepodíval na tuhle diskuzi, koukám, že přibyl další "kompletní "tisícovkář, dodatečně gratuluji, Tomáši!
A jestlipak někdo udělá všechny ultrakopce? Určitě ano, možná zrovna Tomáš.
Tak ať se daří.

Titulek: Rozhovor ve Světě Outdooru Vložil: Martin Matějka Datum: 13.05.2021

Ultratisícovky se dostaly do hledáčku časopisu Svět Outdooru!

Rozhovor o ultratisícovkách, ultrakopcích a Vrcholovce je k přečtení na
https://www.svetoutdooru.cz/ultratisicovky-jak-zdolat-elitu-ceskych-hor/

Titulek: 11 nových ultrakopců! Vložil: Martin Matějka Datum: 13.12.2020

Mám pro všechny horaly a sběratele vrcholů takový předvánoční dárek - 11 nových ultrakopců!
Plus 1 vyměněný a 1 vyřazený. Tady jsou:

+ Besedná (Benešovská pahorkatina) - výška 498 m / prominence 102 m
+ Homolka (Javořická vrchovina) - výška 615 m / prominence 101 m
+ Hrby (Benešovská pahorkatina) - výška 627 m / prominence 101 m
+ Kalný vrch (Šumavské podhůří) - výška 634 m / prominence 122 m
+ Malý Chlum (Boskovická brázda) - výška 489 m / prominence 129 m
+ Podmolí (Jevišovická pahorkatina) - výška 401 m / prominence 106 m
+ Střížovický vrch (České středohoří) - výška 348 m / prominence 112 m
+ Šibeník (Šumavské podhůří) - výška 787 m / prominence 105 m
+ U Rozhledny (Hornosvratecká vrchovina) - výška 669 m / prominence 114 m
+ Ve Vrších (Podorlická pahorkatina) - výška 590 m / prominence 100 m
+ Velký Kameník (Táborská pahorkatina) - výška 577 m / prominence 100 m
± Louštín (Džbán) - výška 538 m (dřív 535 m) místo Džbánu (536 m)
– Choustník - prominence 96 m (výška 684 m, dřív 688 m)

Navíc byly zpřesněny výšky, prominence a souřadnice více než 100 vrcholů. Přesnější hodnoty byly získány ze základní mapy ČÚZK, bodových polí a aplikace Analýzy výškopisu, které využívají digitální model reliéfu 5G.

Tímto bych chtěl velmi poděkovat Mirkovi OK1CYC, který inicioval porovnání seznamů ultratisícovek a ultrakopců se seznamy SOTA (vrcholy s prominencí ≥ 150 m, summits.sota.org.uk/association/OK) a HEMA (vrcholy s prominencí 100-150 m, hema.org.uk/country.jsp?countryCode=OK), sestavenými komunitou radioamatérů. Ze společného porovnávání vzešly všechny nové ultrakopce a většina dalších zpřesnění. Zároveň bych chtěl poděkovat wikipedistovi VasekPav, který odhalil přesnější výšky desítek ultratisícovek a ultrakopců a coby geodet poskytl i cenné odborné rady.

Všechny stránky jsou aktualizované, stejně jako přílohy ve formátech XLSX a GPX, viz stránka Ke stažení (www.ultratisicovky.cz/ke-stazeni/). Navíc jsou všechny ultratisícovky a nově i ultrakopce k dispozici ve formě výzev na Vrcholovce (www.vrcholovka.cz/vyzva/). Třetí dnešní poděkování proto patří Pájovi Slonovi, za spolupráci na vytvoření obou výzev a koneckonců i za vytvoření celé Vrcholovky.

Přeji všem pohodové Vánoce a v novém roce hodně nezapomenutelných výstupů :-)

Titulek: Re: 11 nových ultrakopců! Vložil: VasekPav Datum: 17.12.2020

Super! :-). Přes Vánoce budu mít snad více času, tak že bychom si nějak rozdělili aktualizaci na Wikipedii? Že bych aktualizoval počet vrcholů (přidal, ubral, vyměnil), aktualizoval i úvod (kraje atd.) a vy aktualizoval v tabulce "zbytek"? A aktualizaci jednotlivých vrcholů bychom nechali pak na potom?

PS: Co říkáte na úpravu Pavouka ve vašem článku Izolace (topografie)? Už s ním o tom diskutuji na jeho diskuzní stránce, ale zatím jsem nenašel čas mu odpovědět... A možná počkám i na vaše vyjádření.

Titulek: Dotaz Vložil: Zdeněk L. Datum: 11.12.2020

Prosím o vysvětlení, proč je pro Sněžku mateřským vrcholem až Mont Blanc, když jiné alpské vrcholy samozřejmě vyšší než Sněžka jsou blíž?

Titulek: Re: Dotaz Vložil: Martin Matějka Datum: 12.12.2020

Díky za dotaz. To záleží na definici mateřského vrcholu. Jsou 3 definice:
a) Line parent - nejbližší vyšší hora za klíčovým sedlem, bez ohledu na prominenci, případně s nějakou zvolenou minimální prominencí - to by byl nějaký bližší alpský vrchol
b) Prominence parent - nejbližší vyšší a prominentnější hora za klíčovým sedlem - tuhle definici používáme pro ultratisícovky a pro Sněžku to je Parseierspitze
c) Island parent - nejbližší vyšší a prominentnější vrchol za klíčovým sedlem, který má zároveň nižší klíčové sedlo, tj. nejvyšší vrchol ostrova před hypotetickým zatopením klíčového sedla stoupající hladinou moře, což je pro Sněžku až Mont Blanc

Víc na https://www.ultratisicovky.cz/products/matersky-vrchol/ a https://cs.wikipedia.org/wiki/Mate%C5%99sk%C3%BD_vrchol

Titulek: Poslední UK přidány na Wikipedii Vložil: VasekPav Datum: 08.11.2020

Dovolil jsem si posledních sedm UK zmíněných zde v diskuzi přidat na Wikipedii. Údaje zde uvedené jsem rovněž zkontroloval a sedí. Prosím tedy jenom o kontrolu izolace (a kopce k ní se vztahující), neb souřadnice i další údaje jsem si zkontroloval. Upravil jsem rovněž i počty na začátku článku - Jihočeský kraj se dostává na druhé místo, stejně jako Šumavské podhůří.
Tak snad jsem vám ušetřil práci :-).

PS: Prosím o smazání příspěvků v ruštině zde v diskuzi, děkuji.

Titulek: Re: Poslední UK přidány na Wikipedii Vložil: Martin Matějka Datum: 08.11.2020

Díky moc za ušetření práce přidáním 7 nových ultrakopců na Wikipedii! I za kontrolu! :-)

Izolace jsem mezitím taky změřil a teď je stačilo porovnat. U 4 kopců perfektně sedí (izolace i isolation parent), u Malého Chlumu jsem našel o kousek bližší svah na VSV (4,4 km → Holíkov), u Kalného vrchu na JV (3,4 km → Manina) a u Homolky na VJV (5,2 → Sternberg, v Rakousku).

Mimochodem brzo přibyde ještě dalších pár ultrakopců a pak všechny novinky vypíšu sem do diskuze a přidám je do tabulek, příloh, map i na Wikipedii.

P.S.: Včerejší ruské spamy jsem už smazal. Přibývají několikrát týdně a ani správci z Webnode na ně nemají žádnou účinnou obranu, dostanou se i přes ověření reCAPTCHA. Fakt nevím, proč si oblíbili zrovna naši diskuzi :-)

Titulek: Re: Re: Poslední UK přidány na Wikipedii Vložil: VasekPav Datum: 12.11.2020

Tak jsem se dostal k tomu, že bych vaše změny dal na Wiki, ale nesedí mi isolation parent u Malého Chlumu - není to spíš Strážka? Je to HV, je vyšší než Malý Chlum a ke svahu je daleko blíž než Holíkov...
Nebo se isolation parent určuje jinak? Děkuji za odpověď.

Titulek: Re: Re: Re: Poslední UK přidány na Wikipedii Vložil: Martin Matějka Datum: 14.11.2020

Díky za dotaz. Ta Strážka bude asi lepší, souhlasím. Původně mi přišlo, že ten svah mezi Lhotou Rapotina a Újezdem u Boskovic (na kterém leží nejbližší vyšší bod od Malého Chlumu) plynule stoupá kolem Strážky přes Újezd u Boskovic směrem k Holíkovu. Strážka mi připadala jako vedlejší vrchol, ale máte pravdu, je to HLV, s prominenci skoro 20 m, takže si "zaslouží" být isolation parentem Malého Chlumu :) Předem díky za úpravy na Wiki.

Titulek: Podmolí Vložil: Mirek OK1CYC Datum: 31.10.2020

A ještě jeden tip na ultrakopec: Podmolí
https://en.mapy.cz/turisticka?x=15.9850701&y=48.8250773&z=17&source=coor&id=15.98507011%2C48.82503491

Titulek: Re: Podmolí a spol. Vložil: Martin Matějka Datum: 31.10.2020

Ahoj a díky moc za tu lavinu nových ultrakopců! Všechny jsem přeměřil a povrzuji 6 přírůstků:

+ Homolka (615 m, Javořická vrchovina) - vyšší severní vrchol (615 m místo 607 m) -> prominence 101 m
+ Kalný vrch (634 m, Šumavské podhůří) - přehlédnutý ultrakopec, prominence 122 m
+ Šibeník (787 m, Šumavské podhůří) - prominence 105 m
+ Velký Kameník (577 m, Táborská pahorkatina) - vyšší východní vrchol (576.63 m místo 575 m) -> rovných 100 m :-)
+ Malý Chlum (489 m, Boskovická brázda) - přehlédnutý ultrakopec, prominence 129 m
+ Podmolí (401 m, Jevišovická pahorkatina) - prominence 106 m

Při nejbližší příležitosti je přidám do všech stránek, příloh (XLSX, GPX, KML) a map (Mapotic i Google).

Titulek: Re: Re: Podmolí a spol. Vložil: Mirek OK1CYC Datum: 31.10.2020

Díky za potvrzení nových ultrakopců.
Hned přidám tip na ještě jeden, a to Přítluckou horu, kde mi vychází cca P107: https://en.mapy.cz/turisticka?x=16.7698631&y=48.8648742&z=16&source=coor&id=16.772255649999998%2C48.86369906

Titulek: Re: Re: Re: Podmolí a spol. Vložil: Mirek OK1CYC Datum: 31.10.2020

Ale blbnu už.. Přítlucká hora v seznamu už je, omlouvám se.

<< 1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>